Cimnastik/jimnastik nedir?

Türk Dil Kurumu’nun Güncel Türkçe Sözlük ve Büyük Türkçe Sözlük’üne göre:

cimnastik İng. gymnastic
İnsanın beden ve ruh yeteneklerini geliştirmek amacıyla biyolojik olanaklar içinde uygulanan yöntemli, ölçülü ve düzenli vücut alıştırmaları.

jimnastik, -ği Fr. gymnastique
a. sp. 1. Vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman, kültürfizik: Bir jimnastik hareketiyle kollarını iki üç defa yana doğru açtı. -Y. K. Karaosmanoğlu. 2. Erkeklerde, yer alıştırmaları, barparalel, barfiks, halkalar ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları, eşit olmayan çubuklar, barfiks, denge kalası alıştırmalarını içeren yarışma disiplini.

jimnastik İng. gymnastic
1. İnsanın beden ve ruh yeteneklerini geliştirmek amacıyla biyolojik olanaklar içinde uygulanan yöntemli, ölçülü ve düzenli vücut alıştırmaları. 2. Vücut alıştırmalarının, yöntemine ve kurallarına göre öğretildiği ders.

“Cimnastik” mi “jimnastik” mi?

Türkçe fonetik kurallarına göre doğru yazılış şekli “cimnastik” şeklindedir ve Cimnastik Federasyonumuz da haklı olarak bu kelimeyi kullanmaktadır. Aynı şekilde, Güncel Türkçe Sözlük’e göre de doğrusu “cimnastik”tir. Büyük Türkçe Sözlük’te “jimnastik”e yer verilmesinin nedeni bazı daha eski sözlüklerde bu şekilde kullanılmış olmasıdır. “Jimnastik” kelimesinin daha yaygın kullanılmasının muhtemel nedeni BJK’dir. Kulüp adında geçen “Jimnastik” kelimesi insanların bunun kelimenin doğru yazılışı olduğuna inanmasına yol açmaktadır. Ne yazık ki BJK’nin “BCK” olarak değiştirilmesi pek mümkün görünmediğine göre, “jimnastik” şeklindeki yanlış kullanım da devam edecek demektir.